Radiotelefony bez pozwolenia radiowego.

Każdy kiedyś stał przed takim dylematem: jaka krótkofalówka na początek? Czy kupić zwykłe walkie talkie, czy bardziej zaawansowany radiotelefon? Czym kierować się w wyborze PMR 446 MHz? A może wybrać dPMR? A może iść na skróty i kupić Baufeng UV-5R HT?

Polska póki co nie jest dużym rynkiem dla walkie talkie i na dobrą sprawę może się wydawać, że nie ma w czym wybierać. Poniekąd to prawda, ale od czego są serwisy typu Amozon, Allegro lub Aliexpress? Można tam znaleźć nawet sklepy firmowe producentów radiotelefonów i kupić produkty zza granicy PL i UE.

Co powinna mieć, czym się kierować przy wyborze pierwszej PMRki 446?

Pry wyborze pierwszej krótkofalówki PMR należy kierować się ceną 🙂 no chyba, że nie gra ona roli. Dlaczego? Ponieważ to tak trochę jak z pierwszym samochodem, trzeba poznać, przyzwyczaić się, sprecyzować oczekiwania i kupić taki jaki potrzebujemy.
Do podstawowych parametrów jakie powinien posiadać radiotelefon należy:
– 16 kanałów. Ok. 10 lat temu UE zezwoliła do podstawowej ósemki dodać jeszcze osiem, co aktualnie daje 16 kanałów PMR. W sprzedaży znajduje się jeszcze sporo modeli posiadających tylko 8,
– jak najdłuższa antena, bo czym dłuższa tym mogą być lepsze łączności,
– czytelny wyświetlacz,
– zasilanie najlepiej na AA/AAA. ponieważ będzie mniej kłopotliwe, niż dedykowany akumulator – baterie można kupić na każdej stacji benzynowej czy markecie.
W następnej kolejności można zwrócić uwagę na:
– tony CTCSS i DCS, przydatne do namiastki zamaskowania korespondencji,
– nasłuch dwóch kanałów, przydatna funkcja na wycieczkach w grupie, w górach, bo pozwala np. na jednym kanale się komunikować, a drugi mieć w nasłuchu,
– squelch i funkcja MONITOR, czyli czasowe wyłączenie squelcha,
– ładowanie z USB, czyli uniwersalna możliwość ładowania z każdej ładowarki, w tym z power banka.
Gdy jednak chcemy mieć furę na wypasie, to świetnym wszystko mającym (prócz ładowania USB) radiotelefonem PMR jest Midland G18 Pro. Tani nie jest, ale warto. Jest jeszcze też w sprzedaży Dynascan RD-5, to wszystko mający model PMRki, bogato programowalny, ale za to 2x tańszy od Midlanda G18.
A może pokaże się jakiś model, podobny do nie produkowanej już Motoroli XT660, posiadający możliwość cyfrowych połączeń (dPMR)? Byłoby fajnie.

Nie prowadzę sklepu z krótkofalówkami PMR 446 ani żadnego innego, obserwuję rynek i fora. Na tej podstawie mogę napisać, że do najpopularniejszych producentów radiotelefonów PMR 446 należy marka

Motorola

np:

 • Motorola Talkabout T82 Extreme
 • Motorola Talkabout T92 H2O
 • Motorola Talkabout T62
 • Motorola Talkabout T42

Ja z modeli Motoroli na początek polecam model T62.

Innym producentem dobrych modeli krótkofalówek PMR 446 Mhz, jest

Midland

np:

 • Midland G9PRO
 • Midland XT70
 • Midland G13
 • Midland XT30 PRO (nowszy model XT30)

Z modeli Midlanda na początek polecam model XT30 PRO – to nowy model, funkcjonalny mniej więcej jak Motorola T62.

Ciekawostką na rynku PL sa modele japońskie marki

Sencor

Polski przedstawiciel ma w ofercie modele SMR131, SMR 112 i 113 (nie wiem czym się różnią, bo brakuje opisów).

 • Sencor SMR 131
 • Sencor SMR 112 (113)
 • Sencor SMR 601

Teraz kilka słów o „dobrych i tanich”, czyli markach radiotelefonów PMR 446 prosto z Chin

Jedną z nich jest marka Retevis.

Niestety w PL nie ma przedstawiciela producenta tych radiotelefonów :/ a najbliższy jest za zachodnią granicą. Na szczęście łatwo coś kupić na Amazonie, gdzie jest też sklep firmowy.
Ja posiadam model RB627B, który opisałem TUTAJ i ten model polecam jako najbardziej uniwersalny od tego producenta. Inne ciekawe modele to Retevis RB615, RB618, RT669. W ofercie są, podobnie jak u konkurencji, modele bogatsze i mniej zaawansowane, a także wodoodporne.

Z innych modeli marek chińskich, można spotkać modele Baofenga. Na stronie polskiego przedstawiciela niestety są tylko licencyjne krótkofalówki. Te bez licencyjne, czyli PMR 446MHz, można kupić na Allegro, Aliexpress czy Amazonie. Przykładowe modele to Baofeng F22, BF-T388, BF-T17, BF-T6 Panda, BF-T1, BF-T11, BF-T12.

Pytania? Zapraszam na rozwijającą się grupę 👉🏻 FB