Na skutek promocji na Aliexpress, pod wpływem chwili słabości, za jedyne 85,45PLN nabyłem radiotelefon Baofeng F22 PMR 446 MHz (razy dwa).

W związku z powyższym postanowiłem opisać ten wynalazek i podzielić się wiedzą z Wami, Drodzy Czytelnicy 😁.

Zarys treści:

  • Co w paczce?
  • Wygląd, budowa, ekran Baofeng F22
  • Specyfikacja Baofeng F22
  • Opis funkcji Baofeng F22
  • Podsumowanie – subiektywne odczucia
  • Wykaz tonów (subtony, kody, subkody) CTCSS i DCS w formie PDF do wydruku

Co w paczce? – unboxing

Po otrzymaniu paczki z krótkofalówkami rozpakowałem ją. Radiotelefony znajdowały się w tekturowym pudełku, w plastikowym otwartym blistrze. Co ciekawe na ekranach nie było folii, była za to na baterii izolując styki. Prócz walkie takie, wewnątrz znajdowały się instrukcja, smyczki oraz zaczepy na pasek i podwójny kabel do ładowania. Poniżej ilustracje:

Wygląd, budowa, ekran Baofeng F22

Radiotelefon Baofeng F22 wykonany jest z tworzywa, które wydaje się identyczne jak to, z którego jest wykonany Retevis RB627B, (a którego już opisywałem). Tworzywo jest solidne, w miejscu przycisków jest twarda guma, pod którą są mikro włączniki. Gumowy cyferblat wygląda lepiej niż w ww. Retevisie, jest sztywny, a przyciski lepiej wyczuwalnie. Na tym jednak koniec przewagi nad ww. RB627B 🙂

Krótkofalówka posiada na froncie przyciski włączania/wyłączenia/wywoływania, menu/blokady przycisków/zmiany kanałów, zdejmowania blokady szumów, skanowania kanałów bądź tonów/wyłączania DW, oraz przyciski góra-dół służące do zmiany głośności i kanałów. Na lewym boku jest przycisk PTT oraz przycisk latarki/alarmu grupy. Na prawym boku jest wejście na zestaw mikrofonowo-głośnikowy, oraz port USB do ładowania. Na górze obudowy jest antena i dosyć kiepska latarka diodowa (lepsza taka niż żadna).

Po odkryciu baterii widać zespół akumulatorków o pojemności 1400 mAh, który można ładować w radiotelefonie za pomocą podwójnego kabelka w najnowszym standardzie USB 3. Dużym plusem jest to ładowanie, bo dzięki temu można ładować Baofenga F22 z każdej ładowarki USB. W razie zagubienia zestawu fabrycznego akumulatorów, można albo kupić następny, albo używać akumulatorków/baterii AA. Jest zatem bardzo uniwersalnie.

Jak widać na poniższych ilustracjach, pokrywa baterii posiada gumowa uszczelkę. Uszczelkę posiada również na łączeniu obudowa Baofenga F22. Zatem jest on odporny na zachlapania. Nie wiem czy głośnik jest wodoodporny, ponieważ nie wyjmowałem go, nie patrzyłem też jak zamocowany jest mikrofon. Założyć jednak można, że na lekkie zachlapania i deszcz walkie talkie od Baofenga jest odporne.

Antena jest sztywna na równi z obudową, jak np. w Motoroli T62, jednak gdy się na nią naciska próbując odkształcić, ma się wrażenie, że zaraz „strzeli”. Być może to tylko wrażenie.
Wyświetlacz, niestety, nie wygląda tak pięknie jak na renderach. Jest to zwykły LCD z podświetleniem z lewej strony, na dokładkę mało kontrastowy.

Na powyższym obrazku widać wyświetlacz, w sytuacji gdy walkie talkie Baofeng F22 była w pokoju w nienasłonecznionym miejscu. Na słońcu, na powietrzu w terenie, wygląda to gorzej. Nie mniej, spełnia swoje zadanie, pokazując to co użytkownik wiedzieć musi, wystarczy mieć dobry wzrok 😅.

Specyfikacja Baofeng F22

Jak podaje producent:

  • 16 kanałów PMR 446MHz
  • moc 0,5W
  • nasłuch 2 kanałów
  • skanowanie kanałów, skanowanie tonów
  • 50 tonów CTCSS i 105 tonów DCS
  • VOX (trzy poziomy)
  • Roger Beep
  • wskaźnik naładowania baterii/alarm słabej baterii
  • dwu pinowe wejście Kenwood dla zestawu słuchawkowo-głośnikowego
  • pikanie przycisków lub nie
  • 18 godz. użytkowania na baterii
  • 10 dzwonków wywoływania
  • latarka/SOS
  • TOT (brak możliwości zmiany)

Opis funkcji Baofeng F22 – instrukcja / manual

Zacznę od tego co najbardziej się rzuca w ucho, czyli głośnika. Jest głośny.
Jak ktoś ma problem ze słuchem, to się nie zawiedzie, jego sąsiedzi mogą mieć z tym problem, za to niedźwiedzia w lesie nie spotka, bo ucieknie.
To jest jeden z minusów tego radiotelefonu, ponieważ jeśli sobie wyskalujemy głośność, gdzie 0 powinno być ZERO, a 5 to BARDZO GŁOSNO, to producent nie przewidział ZERO tylko od razu GŁOŚNO. Przy czym należy wziąć pod uwagę tło. W górach to było głośno, tak, że wszyscy wokoło słyszeli kto/co nadaje, natomiast w mieście, gdzie w ogóle jest głośno, to odczucie głośności może być inne (i jest inne, szczególnie w aucie).

Baofeng F22 na bardzo ciekawa funkcję skanowania kanałów i tonów.
Robi to na dwa sposoby, pierwszy to skanowanie kanałów, standardowo jak w innych PMRkach, przez przyciśnięcie przycisku skanowania. Drugi to skanowanie tonów (subtonów, podkanałów), a robi się to przez dłuższe ok. 3s. przytrzymanie przycisku skanowania. Niestety skanowany jest tylko jeden kanał na raz.
Najwyraźniej producent wymyślił to tak: najpierw użytkownik znajduje kanał na którym prowadzona jest rozmowa, następnie skanuje tenże kanał czy jest na nim używany przez rozmówców jakiś ton.
Plusem jest to, że Baofeng skanuje bardzo szeroki zakres tonów, natomiast minusem, że nie robi tego szybko.

Reszta funkcji wygląda następująco: MENU – klasycznie, po wciśnięciu raz zaczyna mrugać numer kanału, co oznacza, że przyciskami góra-dół można wybierać kanał. Jeśli nie wciśniemy menu, to przyciskami góra-dół zmienimy głośność
Drugie wciśnięcie MENU przenosi do zmiany włączenia tonów. Można tutaj wybrać rodzaj tonów czyli CTCSS lub DCS oraz numer tonu.
Baofeng nie zamieścił tabelki z odpowiednikiem, co który nr tonu oznacza, ale sprawdziłem i zapraszam do mojego wpisu na temat tonów. Wykaz tonów dla Baofenga F22 jest taki sam jak dla Retevisa RB627B
UWAGA: tony w PMR446 nie są ustandaryzowane, co oznacza, że różni producenci dodają różne ilości tonów do swoich radiotelefonów. I tak tony liczone kolejno pod względem częstotliwości (w Hz) nie zawsze będą takie same u różnych producentów. Mało tego producenci tacy jak PNI, w swoich PMR446 dają też ich różne ilości. Nie można się tym zrażać i by połączyć się bezproblemowo z użyciem tonów, trzeba sprawdzić kompatybilność lub użyć metody prób i błędów.

Następny w kolejności MENU jest VOX, który można ustawić na poziomie 1-3, gdzie 1 to największa czułość. Ta największa czułość, to jest dla ludzi lubiących bardzo podnosić głos. No nie działa to najlepiej, więc odradzam próbowania na ulicy, bo ludzie wezwą karetkę. Czułość na trzecim poziomie, to chyba dla śpiewaków potrafiących wytworzyć odpowiednie ciśnienie akustyczne 😅🙉

Następna pozycja to wywoływanie. Wiecie, naciska się przycisk, a na danym kanale u wszystkich w zasięgu dzwoni jakaś melodyjka. W F22 jest ich dziesięć do wyboru.

Następna pozycja to powiadomienie SOS. Po włączeniu jest przypisane do przycisku latarki, trzeba dłużej przytrzymać przycisk. Działa to dwojako, ludzie wokół słyszą alarm (taki typowy jak z samochodu ijoo-ijoo-ijoo) plus mruga latarka, lub to co napisałem i dodatkowo na Twoim kanale też to słyszą, włącza się nadawanie, więc jak akurat niedźwiedź odgryzł Ci ręce i uciekł, to możesz wykrzyczeć gdzie jesteś. Alarm wyłącza się gdy naciśniesz przycisk latarki, lub ktoś odpowie na kanale.

Następna pozycja to Beep, czyli dźwięk klawiszy. Jest tylko jeden do wyboru, można włączyć lub nie.

Następna pozycja to Roger Beep. Jest tylko jeden do wyboru, nie specjalnie charakterystyczny.

Następna pozycja to Dual Watch, czyli nasłuch dwóch kanałów. Tutaj jest ciekawa funkcja, bo gdy mamy ustawiony np. kanał nr 5, na którym sobie gadamy z resztą wycieczki, możemy ustawić nasłuch dodatkowego kanału razem z tonem, np 3,14 będąc w górach i w ten sposób słuchać sobie co tam ludziska gadają i czy lawina nie leci. Oczywiście słuchamy to co mówi na 5tym wycieczka. Nadawać możemy tylko na 5tym, czyli na ustawionym głównym kanale.

I to koniec MENU. Jak widać nie da się zmienić TOT (czyli długości monologu za jednym razem), ani podświetlenia ekranu.

Krótkofalówka Baofeng F22 PMRDX.PL

Podsumowanie – subiektywne odczucia

No cóż niewiele mogę napisać, bo póki co nie miałem okazji solidnego przetestowania w terenie Baofenga F22.
Ogólnie radyjko tanie, sympatyczne i nie skomplikowane. Znalazłem minus, prócz „głośności” radiotelefon ma nieco słabszą czułość niż Midland G13 i tylko troszeczkę niż Motorola T82 Extreme. To co słyszał Midland, czy Retevis, F22 niestety niekoniecznie. Dla DXów to minus, ale w przypadku zagęszczenia radiotelefonów, nie koniecznie taki minus.
No i zauważyłem jeszcze jedną taką niewygodną rzecz, a mianowicie przy ustawieniu kanałów i tonów trzeba klikać przycisk za każdym razem, a nie nacisnąć by przeleciało kilka wartości, czyli wolniej niż np. w Motoroli T82.

Miałem okazję potestować łączność między dwoma samochodami na trasie pomiędzy Warszawą a Łodzią. Krótkofalówki dałem dzieciom i sobie gadały między autami.
Auta w odległości do 50m. W czasie postoju łączność na 3+ , a w czasie jazdy prędkość ok. 100km/h na 2. By zrozumieć rozmówcę, musiał mówić b. głośno i wyraźnie. To wg. mnie znacznie gorzej niż Retevis a tym bardziej Midland.

Wykaz tonów (subtony, kody, subkody) CTCSS i DCS w formie PDF do wydruku

➡️Tabela wszystkich tonów CTCSS i DCS do Baofeng F22
(kliknij na miniaturę)

FILM o Baofengu F22 na YT 👈🏻

FILM z krótkiej łączności F22 (i nie tylko) już na kanale YT 🙂 Zapraszam.

Na koniec porównanie do Retevisa i Midlanda:

Krótkofalówka Baofeng F22 Retevis RB627B Midland G13 PMRDX.PL

A tymczasem……..Jeśli masz pytania i szukasz grupy, to zajrzyj na 👉🏻 FB.

2 komentarze

  1. Pingback:BAOFENG radiotelefony PMR446 | PMR DX 446Mhz 500mW

  2. Pingback:Tabela tonów subkodów kodów ctcss dcs - porównanie PMR 446

Możliwość komentowania została wyłączona.