APLIKACJA DO MODELOWANIA ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI

Do modelowania łączności dla radiotelefonów PMR446 MHz 500mW można używać wielu programów webowych (i nie tylko webowych), które wskazują poziom gruntu.
Ja pokażę to na przykładzie aplikacji webowej ze strony https://www.ve2dbe.com/english1.html, którą można generalnie modelować łączności w szerokim zakresie, więc jak ktoś ma pozwolenie radiowe i używa radiotelefonu w innych częstotliwościach, to też może mu się przydać.
Zawsze jednak warto pamiętać, że kluczowym elementem dla dalszych łączności MPR446, mimo wszystko, jest widzenie się anten.

Po wejściu na stronę z linku powyżej, klikamy w zaznaczony link:

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

Następnie należy stworzyć sobie konto użytkownika:

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

Po założeniu konta należy zalogować się na stronę:

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

Po zalogowaniu zobaczymy aplikację:

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

W zakładce „My Settings” znajdują się ustawienia konta, adres email i hasło, reszta nieedytowalna.
UWAGA – Na samym dole jest przycisk „Return to main menu”. Żeby się nie wkurzać i nagle zostać wylogowanym, należy używać tego przycisku w celu powrotu do głównego menu. To dotyczy cofania się na każdym etapie modelowania łączności. W momencie kliknięcia strzałki cofania w przeglądarce niestety nasza praca – z dużym prawdopodobieństwem – zniknie i trzeba będzie wklepywać modelowanie od początku.

Modelowanie należy zacząć od ustawienia punktu, z którego będziemy nadawać. Takich punktów można sobie stworzyć kilka.
W tym celu należy kliknąć „New Site”

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

Zobaczymy znacznik, który trzeba ustawić na interesującym nas miejscu. W tym celu należy powiększyć mapę suwakiem po prawej lub kółkiem myszy, lub jak kto ma to ustawione. Niestety znacznik sam się nie przesuwa, trzeba go przesunąć myszą.

Ja wybrałem Górę Kopa obok Karpacza:

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

Po kliknięciu w przycisk „Submit” pokaże się strona gdzie trzeba będzie opisać nasz wybór:

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

„Latitude, longitude i Zoom” pozostaje bez zmian. W miejscu „Name” zamiast „New Site 18” wpisać należy naszą indywidualną nazwę dla tego miejsca, np. KOPA-KARPACZ.
„Description i Group” można sobie darować, nie jest to istotne.
Następnie należy kliknąć przycisk „Add to My Sites”.
Teraz gdy klikniemy różowy przycisk po lewej „My Sites”, zobaczymy naszą miejscówkę KOPA-KARPACZ. Można też tutaj zmodyfikować nazwę miejscówki, czy dł lub szer. geograficzną. Można tez podejrzeć miejscówkę w Google mapach. Ponadto można pobrać lub wgrać plik CSV z wykazem wszystkich miejscówek. Można też skasować zapis miejscówki lub wszystkich miejscówek – nie pomylcie przycisków! 🙂

Gdy już mamy zapisaną miejscówkę, to można zrobić modelowanie łączności. W tym celu należy kliknąć zielony przycisk z plusem w głównym menu „New Coverage”. Zobaczymy stronę:

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

Teraz musimy wybrać naszą miejscówkę z listy „Centre Site”, wpisać jakiej używamy anteny etc. W radiotelefonach PMR446 jest antena Omni czyli dookólna. Jeśli ktoś zna inne parametry to je może wpisać. Ponieważ w PMR446 antena jest zintegrowana a producenci zasadniczo nie podają żadnych parametrów, miejsca dotyczące pozostawiłem puste.
„Mobile Antenna Height (m)” – ja wpisałem 0,3 czyli 30 cm bo używam czeskiej tuby. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, nie jestem w stanie tego zweryfikować, no ale ponieważ rurka ma 31cm, to tak wpisałem. Mocy w decybelach też oczywiście nie wpisałem.
Następnie mamy do wpisania dane naszego radiotelefonu, jak na obrazku. Dane są przybliżone.
Kolejnym krokiem jest ustawienie „Strong Signal Margin (dB)” Ja osobiście tego nie ogarniam, zostawiłem 10. Ktoś kto ma wykształcenie łącznościowo elektroniczne pewnie to ogarnie, dwa słowa na ten pokręcony temat: https://forums.radioreference.com/threads/strong-signal-margin-db.376244/
Dalej są kolorki rysowania zasięgów, zasięg i rozdzielczość.
Po wszystkich ustawieniach należy kliknąć „Submit”. Zobaczymy pasek postępu, a następnie mapę z modelem zasięgu łączności.

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW
MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

Niestety skrinszoty z modelem wychodzą inaczej niż widać na ekranie.
Po wygenerowaniu modelu łączności, należy kliknąć „Add to my coverages” inaczej nasz model się nie zapisze. Model będzie dostępny w głównym menu w zielonej zakładce „My Coverages”.
W głównym menu jest jeszcze do wykorzystania możliwość „linkowania” dwóch miejsc, co powoduje powstanie profilu gruntu i propagacji. Ja dla przykładu wybrałem Karpacz i Rysy (które wcześniej dodałem do „My Sites”).
Po kliknięciu w niebieski przycisk „New Link” zobaczymy ustawienia:

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

Należy wpisać wszystkie dane, a w „Description” indywidualną nazwę linkowania. Przy PMR446 dane nie są, niestety, dokładne, a przynajmniej ja takich nie znam. Po kliknięciu „Submit”, pokaże się pasek postępu, a następnie profil ze wszystkimi wyliczeniami i mapką (nie widać na skrinszocie):

MODELOWANIE ZASIĘGU ŁĄCZNOŚCI PMR446 500mW

Nie zapomnijcie kliknąć po lewej na górze „Add to my links”, bo się nie zapisze. Zapisane „linkowania” są w meny głównym pod niebieskim przyciskiem „My Links”

Nie zależnie od poglądowych wyliczeń ww aplikacji, w PMR446 najlepiej jest wyjeść tak wysoko by anteny się widziały 🙂
Życzę udanych łączności, a ciekawych tematu PMR446 zapraszam na grupę 👉🏻 FB.

Jeśli przeczytał to specjalista od łączności i znalazł błędy, proszę o kontakt na grupie FB.