Co tu omawiam?
- Czy Motorola Talkabout T42 to krótkofalówka na początek?
- Opis budowy walkie-talkie Motorola T42.
- Jak używać radiotelefon Motorola T42 – instrukcja.
- Podsumowanie.
Czy Motorola Talkabout T42 to krótkofalówka na początek?
Zbliżają się święta i w moje ręce trafił model Talkabout T42 Motoroli, czyli mała i prościutka w użyciu krótkofalówka. Zaletą tego modelu jest przede wszystkim prostota obsługi. Użytkownik ma do dyspozycji prócz nadawania/odbierania tylko dwie zasadnicze funkcje – zmianę kanałów i skanowanie. Nie trzeba też się przejmować akcesoriami, ładowarkami etc., ponieważ Motorolka ta nie ma żadnych portów i działa na baterie 3xAAA lub akumulatorki. Jej zaletą jest też waga i gabaryt.
Opis wykonania walkie-talkie Motorola T42
Motorola T42 jest wykonana z solidnego kawałka plastiku. Występuje w kilku wersjach kolorystycznych i jest sprzedawana w dwu, trzy i czteropaku. Ekran to zwykły LCD o znośnym kontraście. Przyciski są dobrze wyczuwalne. Baterie schowane są pod pokrywą. Do obudowy można założyć klips, a także doczepić smyczkę.
Jak używać radiotelefon Motorola T42 – instrukcja
Radiotelefon Mototola T42 jest bardzo prosty w obsłudze. Na wyświetlaczu pokazane są cyfry z numerem kanału, ikony oznaczające nadawanie (Tx), odbiór (Rx), ikonka stanu baterii/akumulatorków, ikona skanowania, blokady klawiatury, wyciszenia i „łatwego parowania”.
Na obudowie są przyciski – z boku PTT, czyli nadawania, a od frontu przyciski menu, zmiany kanałów i „wezwania”.
Walkie talkie T42 to podstawowy model i używa się jej w podstawowy sposób, czyli do nadawania lub odbioru łączności radiowej. Nadawać można w sposób ciągły przez 60s, a następnie elektronika rozłączy nadawanie. Jest to funkcja stała.
👉🏻Włączanie wyłączanie Motoroli T42
By włączyć lub wyłączyć radiotelefon, należy przytrzymać przycisk MENU, czyli te cztery kwadraciki.
👉🏻Zmiana obsługi kanałów z 8 na 16
Radiotelefon w momencie sprzedaży ma ustawione 8 kanałów (z uwagi na rosyjski rynek, gdzie tylko tyle jest dopuszczone). W Europie dopuszczone jest 16 kanałów i zaraz po zakupie można albo używać tylko 8 kanałów, albo zmienić na 16.
Zmiany ilości obsługiwanych kanałów dokonuje się naciskając przycisk czterech kwadracików czyli przycisk MENU i trzymając go wciśniętego do momentu, aż na wyświetlaczu numer kanału zacznie pulsować. Następnie należy wcisnąć jednocześnie i przytrzymać przez 3 sekundy przyciski PLUS i MINUS. Radiotelefon wyda dźwięk, a na wyświetlaczu pokaże się cyfra 16.
To działa w jedna stronę i nie da się tego odkręcić.
👉🏻Zmiana kanałów
Niezależnie od tego czy mamy ustawione 8 czy 16 kanałów, ich zmiany, wybierania, dokonuje się wsiąkając klawisz MENU. Gdy liczba na ekranie zacznie pulsować, wówczas przy pomocy przycisków PLUS lub MINUS można zmienić nr kanału. Przytrzymanie przycisku PLUS lub MINUS przyspieszy kolejne wyświetlanie numeru kanału.
👉🏻Zmiana głośności w Motoroli T42
Zmianę głośności w Motoroli T42 dokonuje się przyciskając przyciski PLUS lub MINUS. I już 🙂
Co ciekawe głośność można zmniejszyć do „zera”. Zupełnie bez sensu, biorąc pod uwagę to, że Motorola T42 nie ma wibracji, ani nie obsługuje akcesoriów. Prościej ją zwyczajnie wyłączyć i już. Efekt taki sam.
👉🏻Wywoływanie dźwiękiem – przycisk wywoływania w Motoroli T42
Radiotelefon Motorola T42 posiada funkcje wywoływania dźwiękiem. By wywołać dźwiękiem rozmówcę będącego na tym samym kanale i w zasięgu sygnału, należy nacisnąć przycisk – symbol nuty 🎵. Rozlegnie się wówczas dźwięk wywoływania u nadawcy i odbiorców w zasięgu. Sygnał dźwięku jest jeden i nie można go zmienić.
👉🏻Dźwięk klawiatury w Motoroli T42
W krótkofalówce Motorola T42 dźwięk klawiszy, czyli to pikanie, po każdorazowym wciśnięciu klawisza, jest włączone domyślnie, to znaczy, że po włączeniu radiotelefonu, słychać pikanie. Producent dał jednak możliwość wyłączenia tego dźwięku. W tym celu włączając radiotelefon należy jednocześnie przytrzymać przycisk MINUS. I już jest cicho 🙂
Aby przywrócić pikanie klawiszy należy wyłączyć i włączyć radiotelefon.
👉🏻RogerBeep
Motorola T42 podobnie jak w przypadku klawiatury, ma na stałe włączony dźwięk zakończenia nadawania, czyli Roger Beep. W niektórych przypadkach taki dźwięk może być niepożądany, dlatego producent dał możliwość jego czasowego wyłączenia. By wyłączyć dźwięk Roger Beep, należy włączając radiotelefon Motorola T42 jednocześnie trzymać wciśnięty przycisk PLUS. Wyłączenie Roger Beep działa do momentu wyłączenia i ponownego włączenia Motoroli T42.
👉🏻Skanowanie kanałów w Motoroli T42
W Motoroli T42 można skanować kanały. Skanowanie włącza się przyciskając przycisk MENU i naciskając go kilkukrotnie, wybierając kolejną pozycję menu przez przyciśnięcie tego przycisku. Na ekranie LCD pokaże się i zacznie migać ikona zygzaka. By uruchomić skanowanie należy nacisnąć przycisk z nutką/kłódką.
W czasie skanowania po wykryciu jakiejś transmisji, radiotelefon zatrzyma się na tym kanale na ok. 2s. By wyłączyć skanowanie trzeba nacisnąć przycisk nadawania, lub MENU.
👉🏻Tryb monitorowania kanału – zdjęcia blokady szumów
Walkie talkie Motorola T42 posiada na stałe ustawioną blokadę szumów, której zadaniem jest przepuszczanie tylko silnych, a co za tym zwykle idzie, zrozumiałych sygnałów. Czasem jednak nasz rozmówca jest daleko lub ma słaby ale i zrozumiały sygnał, a wbudowana sztywno ustawiona blokada szumów go zatrzymuje i nic nie słychać. Producent dał możliwość zdjęcia tej blokady. Można to zrobić wciskając kwadraciki, czyli przycisk MENU i wybierając w kolejności pozycje, aż ikonka Rx na ekraniku zacznie pulsować. Następnie należy wcisnąć przycisk z nutką/kłódką, wówczas zacznie być słyszalny szum eteru. Aby zakończyć nasłuch słabych sygnałów, należy nacisnąć przycisk MENU.
👉🏻Łatwe parowanie
Łatwe parowania, to najmniej przydatna’ jeśli nie bezużyteczna funkcja w waklie talkie Motorola T42.
Polega ona na tym, że jeśli w grupie mamy przewodnika i działa on na kanale np. 10, to reszta grupy może sparować na ten sam kanał wszystkie krótkofalówki Motorola (T42, T62, T82 i inne posiadające tę funkcję).
Parowanie należy wykonać w następujący sposób:
w krótkofalówkach Motorola w grupie przycisnąć przycisk łatwego parowania i trzymać, aż urządzenia piknie i pojawi się ikona łatwego parowania,
na krótkofalówce przewodnika należy wcisnąć i przytrzymać przycisk „łatwego parowania” aż piknie dwa razy. I już.
Ponieważ Motorola T42 nie posiada tonów (inna nazwa subtonów, subkanałów, podkanałów, kodów), to takie parowanie nie ma najmniejszego sensu, bo paruje się nie wszystkie kanały, ale tylko JEDEN kanał. W sytuacji, gdy podczas takiego parowania któryś z radiotelefonów nie obsługuje tonów, to jeśli w radiotelefonie przewodnika będzie ustawiony jakiś ton, to parowanie będzie nieskuteczne, ponieważ by było skuteczne, radiotelefony posiadające tony muszą mieć je wyłączone.
Jak widać w przypadku Motoroli T42 jest to tylko chwyt marketingowy, bo można ustawić tylko i wyłącznie kanał. Można to zrobić dużo szybciej, po prostu wybierając go tradycyjnie przyciskiem kwadracików MENU oraz PLUSEM lub MINUSEM.
Łatwe parowanie ma tylko rację bytu tam gdzie jest zaprogramowany ton, by pominąć klikanie i jego ustawianie.
Podsumowanie
Motorola T42, to prosta markowa krótkofalówka. Świetnie sprawdzi się na niewielkich obszarach, np. boisku, czy w domu, jako praktyczne urządzenie przywoławcze. Jest to też walkie talkie, które świetnie nadaje się dla dzieci i da im dużo frajdy. To świetny i tani prezent pod choinkę, na dzień dziecka, czy na urodziny. No i w końcu jest to urządzenie, z którym niskim kosztem, można rozpocząć przygodę w świecie PMR 446MHz.
A tymczasem……..Jeśli masz pytania i szukasz grupy, to zajrzyj na 👉🏻 FB.
Pingback:MOTOROLA radiotelefony PMR | PMR DX 446Mhz 500mW