Ostatnio zbiór moich wielce potrzebnych gratów zasiliła krótkofalówka Motorola T82 Extreme. Film nawet nakręciłem, dostępny na kanale TUTAJ. Jeżeli nie lubisz oglądać filmów, a na moich usypiasz, to ten wpis jest dla Ciebie.
dane techniczne Motoroli T82 Extreme
jakie podaje producent:
- 8 kanałów PMR. Użytkownik ma możliwość rozbudowy do 16 kanałów w krajach, gdzie jest to dozwolone przez władze państwowe
- 121 kodów podrzędnych (38 kodów CTCSS i 83 kody DCS)
- Zasięg do 10 km (w zależności od warunków)
- Funkcja iVOX/VOX
- Łatwe parowanie
- Latarka LED
- 20 wybieralnych dźwięków wezwania
- Wyświetlacz LED zbudowany z segmentów
- Dźwięk zakończenia transmisji
- Złącze micro USB do ładowania
- Wskaźnik poziomu ładowania baterii
- Monitor kanału
- Skanowanie kanału
- Podwójny monitor kanału
- Blokada klawiatury
- Automatyczne sterowanie wyciszaniem szumów
- Automatyczne powtarzanie (Przewijanie)
- Alarm niskiego poziomu baterii
- Dźwięki klawiszy (Wł./Wył.)
- Tryb cichy (alarm wibracyjny)
- Funkcje awaryjne
- Klasyfikacja IPx4
- Źródło zasilania: akumulator NiMH / 3 baterie alkaliczne AA
- Czas pracy baterii: do 18 godzin (w typowych warunkach)
Czytając te dane odniosłem wrażenie, że są napisane przez klasycznego tłumacza i wymagają wytłumaczenia dla początkującego użytkownika.
Zacznę od 8 kanałów i władz państwowych. Motorola sprzedaje nowy radiotelefon z ustawionymi 8 kanałami. Jest tak dlatego, ponieważ u putinowskim państwie można używać tylko 8 kanałów walkie-takie. Widocznie tamtejsze służby nie chcą sobie roboty dodawać. Dla reszty świata jest dostępne AŻ 16 kanałów 😅.
Zmiana kanałów z 8 na 16 w krótkofalówce Motorola T82 Extreme
Zmianę kanałów z 8 na 16, można dokonać w następujący sposób:
Naciśnij i przytrzymaj przycisk MENU (to te cztery kwadraciki), aż numer kanału zacznie migać. Następnie naciśnij jednocześnie PLUS+ i MINUS-, przez 3 sekundy, aż pojawi się napis 16CH. I już.
UWAGA! to działa w jedna stronę. Ponowne wykonanie operacji jw. nie wróci 8 kanałów, więc nie da się wcisnąć kitu sprzedając Motorolkę, że tylko dziadek w niedzielę z babcią gadał 😁
Tony CTCSS/DCS w radiotelefonie Motoroli T82 Extreme
Motorola T82 Extreme ma zaprogramowane 121 tonów. Producent nazywa tony „kodami” mimo, że niczego nie kodują. Tony o których mowa, to częstotliwość nadana tuż przed emisją głosu lub razem z nią, mający za zadanie wyłączyć blokadę szumów w krótkofalówce rozmówcy. Tonów używa się po to, by nie słyszeć nikogo innego na kanale niż naszego rozmówcę z tym samym tonem.
Radiotelefon Motorola T82 Extreme (czy T62, T92) mają 121 tonów ponumerowanych od 1 do 121, na które składają się tony CTCSS i DCS. Ponieważ wykaz tonów nie jest znormalizowany tak jak wykaz częstotliwości poszczególnych kanałów, producenci dają użytkownikom różne zakresy tonów, tzn., że np. ton nr 65 w Motoroli T82 nie będzie odpowiadał tonowi nr 65 w Baofengu F22. Poszczególnie radiotelefony PMR 446Mhz różnią się także ilością zastosowanych tonów od kilkudziesięciu do ponad 250. Aby ułatwić moim czytelnikom znalezienie takie samego tonu u różnych producentów zrobiłem tabelę porównawczą tonów CTCSS i DCS 👉🏻 TUTAJ. Poniżej zamieszczam również, do wydrukowania, tabelę wszystkich 121 tonów Motoroli T82 Extreme:
🟥➡️Tabela wszystkich 121 tonów (CTCSS i DCS) Motoroli T82 Extreme.
(kliknij na miniaturę)
Zasięg krótkofalówki Motorola T82 Extreme
Zasięg do 10 km. No cóż, może to być 500m a może i 240km albo i więcej. Wszystko zależy od tego jak bardzo „anteny się widzą” i czy sygnał ma się od czego odbić.
Funkcja VOX
W skrócie polega to na aktywowaniu mikrofonu głosem Motorolka T82 ma 3 poziomy czułości na głos i stosuje się je w zależności od głośności otoczenia.
Łatwe parowanie
No cóż, jest faktycznie łatwe, ale tylko w walkie-talkie Motorolach. Motorola T82 ma specjalnie dedykowany przycisk do parowania. Ta funkcja ma sens tym bardziej, im więcej radiotelefonów Motorola ze sobą parujemy. Oszczędzamy czas na wklepywanie, które jest co prawda proste jak drut, ale zawsze
Jak parować Motorolę T82 z innymi Motorolami T82 lub T62?
Zakładając, że stoimy z grupą wycieczki i każda z osób ma Motorolę T82 lub T62, ale inne kanały poustawiane. Wówczas wszyscy w grupie, którzy chcą skopiować sobie kanał (również z tonami CTCSS i DCS) od przewodnika, musza nacisnąć przycisk parowania, jest z boku obudowy. Po przytrzymaniu słychać pojedyncze piknięcie, wówczas należy puścić przycisk. Na ekranie pojawi się ikonka parowania. Teraz przewodnik grupy na kanale na którym grupa ma rozmawiać, również wciska przycisk parowania, z tym że przytrzymuje go dłużej, aż usłyszy dwa piknięcia. I to tyle. Skopiowało się.
Latarka LED w krótkofalówce Motorola T82 Extreme
To działa zupełnie prosto – nacisnąć przycisk latarki i voila 🙂 – działa.
20 wybieralnych dźwięków wezwania
Na ekranie jest ikonka nutki. Jeśli mamy włączony dźwięk wezwania/wywołania, to po naciśnięciu ikonki nutki słychać dźwięk zarówno u nadawcy, jak i u innych na tym samym kanale.
Dźwięk zakończenia transmisji
Jest to tzw. Roger Beep, czyli dźwięk nadawany na zakończenie transmisji, czyli nadawania, po puszczeniu PTT. Dzięki temu rozmówca wie, że przestaliśmy mówić.
Złącze micro USB do ładowania
Radiotelefon Motorola T82 Extreme ma gniazdo złącza mikroUSB. Jest to o tyle słabe, że producent mógł zastosować w Motoroli T82 nowszego standardu gniazdo USB-C. No cóż szkoda. Za to jest gumowa klapka, więc woda nie naleci.
Monitor kanału
To nic innego jak zdjęcie blokady szumów. Radiotelefon Motorola T82 Extreme, jak inne kompaktowe nieprogramowalne krótkofalówki PMR, ma ustawioną, fabrycznie i na stałe, blokadę szumów. Przycisk monitora ma ikonkę takiego zygzaka z napisem MON. Dłuższe przytrzymanie przycisku powoduje zdjęcie blokady szumów i odsłuch szumu z kanału. W praktyce, jeśli ktoś nadaje czysto, ale słabo, to zdjęcie blokady szumów umożliwia odsłuch takiego nadawcy.
Skanowanie kanału
Skanowanie kanału w Motoroli T82 Extreme włącza się naciskając krótko przycisk z ikoną zygzaka. Skanowanie tutaj jest, jak na taki kompakt, bardzo funkcjonalne i odbywa się w dwóch trybach: pierwszym, gdy mamy ustawiony kanał bez tonów, skanowanie skanuje wszystkie kanały oraz tony. Jeśli złapiemy jakąś rozmowę i rozmówcy mają ustawiony ton, to Motorolka pokaże numer tonu. Gdy mamy ustawiony kanał i ton, to włączenie skanowania odbędzie się na pozostałych kanałach i ustawionym tonie.
Ciekawostka: jeśli podczas skanowania Motorolka zostanie wyłączona, to po włączeniu dalej będzie skanować.
Podwójny monitor kanału
To jest tzw. Dual Watch, czyli nasłuch jednoczesny głównego i dodatkowego kanału. Jest to bardzo praktyczna funkcja, bo gdy idziemy z wycieczką w górach i wszyscy maja ustawiony np. kanał 6, to można dodatkowo ustawić w nasłuch kanał 3 ton 14, czyli kanał górski i słuchać wówczas, czy ktoś nie woła o pomoc, albo przed czymś nie ostrzega. DW ustawia się w menu.
Automatyczne sterowanie wyciszaniem szumów
Wyciszanie szumów. Jest ustawione na stałe i nie można regulować jego poziomu. Producent nie wyjaśnił na czym polega owo „automatyczne sterowanie”.
Automatyczne powtarzanie (Przewijanie)
Nie wiem o co chodzi. Możliwe, że chodzi o klikanie w pętli, czyli klikając kanał 16, to nie musimy się wracać tylko klikając dalej mamy kanał 1, podobnie jest z menu.
Tryb cichy (alarm wibracyjny)
To fajna funkcja. Motorola ma solidny wibrator, więc jeśli w hałasie nie usłyszymy wołania rozmówcy, to na pewno poczujemy.
Funkcje awaryjne
Chodzi o dedykowany przycisk alarmu. W sumie fajna sprawa. Po naciśnięciu przycisku alarmu z boku obudowy, Motorola zaczyna hałasować przez 8 sekund informując wszystkich wokoło oraz na tym samym kanale, że wcisnęliśmy alarm. Po 8 sekundach, przez następne 22 sekundy radiotelefon przechodzi w tryb nadawania i to co wówczas powiemy usłyszą wszyscy na tym samym kanale.
I to tyle z ciekawych funkcji. Dodam jeszcze, że krótkofalówka jest bardzo solidnie wykonana.
Z minusów – ma stary standard gniazda mikroUSB, mały akumulator (i pewnie dla tego jest taka oszczędna w podświetleniu), oraz nie ma wtyku akcesoriów typu Kenwood, tylko niestandardowy mikrojack.
Poniżej porównanie gabarytów z Baofengiem F22.
A tymczasem……..Jeśli masz pytania i szukasz grupy, to zajrzyj na 👉🏻 FB.
Pingback:MOTOROLA radiotelefony PMR | PMR DX 446Mhz 500mW
Pingback:Tabela tonów subkodów kodów ctcss dcs - porównanie PMR 446