Czy radiotelefon PMR 446 MHz może być wykorzystywany jako łączność awaryjna w górach (i nie tylko)?

Oczywiście! Szczególnie, że to radiotelefony bez pozwolenia.

Zalety radiotelefonów PMR 446MHz są faktem:

  • do używanie nie potrzeba licencji, rozmawiać może każdy
  • dostępność i niska cena
  • prostota obsługi
  • zasilanie bateryjne AA lub akumulatorowe lub dedykowane
  • zasięg łączności od 1km do nawet 400km
  • możliwość ciągłego nasłuchu i reagowanie na zagrożenia
  • łączności bezpośrednie, nie potrzebna, jak w telefonii, znajomość nr rozmówcy

Powyższymi zaletami zapewne kierowali się włodarze austriackich miejscowości zalecając tę łączność mieszkańcom.

Łączność w górach krótkofalówki PMR 446 MHz

Kupiłem/am PMRkę 446Mhz, co mam rozbić z nią w górach?

Przede wszystkim należy ustawić kanał nr 3 i ton (inna nazwa: subton/kod/podkanał) 14 (3,14) jako kanał główny (jeśli Twoja krótkofalówka nie posiada możliwości nasłuchiwania dwóch kanałów), a jeśli jest możliwość ustawienia dwóch kanałów w nasłuchu, to 3,14 powinien być jednym z nich. Drugi z kanałów można ustawić jako kanał do rozmów, np. jak się idzie w grupie. Dzięki temu na kanale 3,14 możesz nasłuchiwać komunikatów pogodowych, wezwań pomocy, czy informacji o innych zagrożeniach.

Można zadać pytanie: ok, ale przecież mam smartfon, po co mi dodatkowo radiotelefon PMR 446Mhz?
No ok, jest smartfon, ale w górach nie zawsze jest łączność komórkowa, w smartfonach zwykle szybko wyczerpuje się bateria, łatwo go uszkodzić, no i w smartfonie nie ma nasłuchu dzięki któremu można szybko zareagować na zagrożenie.

Wszystkie powyższe właściwości radiotelefonów PMR 446Mhz sprawiają, że każdy, kto idzie w góry, powinien taki awaryjnie posiadać, tak samo jak apteczkę.

Przykładowy wzór nawiązywania łączności opisałem tutaj, ale trzeba pamiętać, że w przypadku zagrożenia konwenanse nie są obowiązkowe.

Łączność w górach krótkofalówki PMR 446 MHz

O czym jeszcze warto pamiętać używając krótkofalówki w górach?

PMR 446Mhz nadaje z mocą 0,5W, a co za tym idzie, ma niewielkie przebicie przez przeszkody, dlatego by osiągnąć najlepszą łączność, trzeba wejść jak najwyżej, tak by Ciebie i Twojego korespondenta nie dzieliły przeszkody, a anteny „widziały się”. Jest to zasadniczo sztywna reguła, poza jakimiś indywidualnymi, drobnymi wyjątkami.
W górach dobrym sposobem powiększenia zasięgów, jest tzw. sztafeta, czyli przekazywanie wiadomości do korespondenta najbliższego, a on przekazuje dalej.

Idea zwiększenia bezpieczeństwa w górach przez stosowanie łączności za pomocą krótkofalówki PMR 446MHz, to idea społeczna, świetnie wdrażana u naszych południowych sąsiadów, a także krajach alpejskich jak Włochy, Francja itd.

Jeśli masz pytania i szukasz grupy, to zajrzyj na 👉🏻 FB

Ulotka PMR 446Mhz Bezpieczeństwo w górach

Klikając w obrazek możesz pobrać ulotkę promującą łączność w górach, tym samym zwiększając bezpieczeństwo swoje i turystów.