Czy radiotelefon PMR 446 MHz może być wykorzystywany jako łączność awaryjna w górach (i nie tylko)?

Oczywiście! Szczególnie, że to radiotelefony bez pozwolenia.

Zalety radiotelefonów PMR 446MHz są faktem:

  • do używania nie potrzeba licencji, rozmawiać może każdy
  • łatwa dostępność i niska cena
  • prostota obsługi
  • uniwersalne zasilanie – bateryjne AA lub akumulatorowe lub dedykowane
  • zasięg łączności od 10m do nawet 400km
  • możliwość ciągłego nasłuchu i reagowanie na zagrożenia
  • w łączności bezpośredniej, nie potrzebna, jak w telefonii, znać numeru rozmówcy

Powyższymi zaletami zapewne kierowali się włodarze austriackich miejscowości zalecając tę łączność mieszkańcom.

Łączność w górach krótkofalówki PMR 446 MHz

Kupiłem/am PMRkę 446Mhz, co mam rozbić z nią w górach?

Przede wszystkim należy ustawić kanał nr 3 (446,03125 MHz) i ton 14 CTCSS (inna nazwa: subton/kod/podkanał, który ma częstotliwość 107,2Hz), jako kanał główny, jeśli Twoja krótkofalówka nie posiada możliwości nasłuchiwania dwóch kanałów. Jeśli jest możliwość ustawienia dwóch kanałów w nasłuchu, to 3,14 powinien być jednym z nich. Drugi z kanałów można ustawić jako kanał do rozmów, np. jak się idzie w grupie. Dzięki temu na kanale 3,14 możesz nasłuchiwać komunikatów pogodowych, wezwań pomocy, czy informacji o innych zagrożeniach. Jeżeli nie ustawisz 14 tonu, to nie będziesz mógł odpowiedzieć osobom, które będą nadawać z ustawionym 14 tonem, np. wzywającym pomocy.

Dlaczego kanał ma nr 3 i ton (subton, kod, subkod) 14?

Ton to taka „blokada szumów”. Ktoś kto ma ustawiony ton, będzie słyszał tylko inną osobę z ustawionym tym samym tonem. Przy tylko 16 kanałach PMR446, łączności na kanale 3 może być sporo. Zatem, ustawiając ton nr 14 filtrujemy tylko to co istotne, czyli czyjeś wołanie o pomoc na kanale 3 ton 14. Warto dodać, że jeśli o pomoc woła ktoś kto ma ustawiony kanał 3 i ton 14, to będzie odbierany również przez osoby na kanale 3 bez ustawionego tonu. Ma to tylko same zalety.

Można zadać pytanie: ok, ale przecież mam smartfon, po co mi dodatkowo radiotelefon PMR 446Mhz?
No ok, jest smartfon, ale w górach nie zawsze jest łączność komórkowa, w smartfonach zwykle bardzo szybko wyczerpuje się bateria, łatwo go uszkodzić, no i przede wszystkim w smartfonie nie ma nasłuchu, dzięki któremu można szybko zareagować na zagrożenie.

Wszystkie powyższe właściwości radiotelefonów PMR 446Mhz sprawiają, że każdy, kto idzie w góry, powinien taki awaryjnie posiadać, tak samo jak apteczkę.

Przykładowy wzór nawiązywania łączności opisałem tutaj, ale trzeba pamiętać, że w przypadku zagrożenia konwenanse nie są obowiązkowe.

O czym jeszcze warto pamiętać używając krótkofalówki w górach?

PMR 446Mhz nadaje z mocą 0,5W, a co za tym idzie, ma niewielkie przebicie przez przeszkody, dlatego by osiągnąć najlepszą łączność, trzeba wejść jak najwyżej, tak by Ciebie i Twojego korespondenta nie dzieliły przeszkody, a anteny „widziały się”. Jest to zasadniczo sztywna reguła, poza jakimiś indywidualnymi, drobnymi wyjątkami.
W górach dobrym sposobem powiększenia zasięgów, jest tzw. sztafeta, czyli przekazywanie wiadomości do korespondenta najbliższego, a on przekazuje dalej.

Idea zwiększenia bezpieczeństwa w górach przez stosowanie łączności za pomocą krótkofalówki PMR 446MHz, to idea społeczna, świetnie wdrażana u naszych południowych sąsiadów, a także krajach alpejskich jak Włochy, Francja itd.

Jeśli masz pytania i szukasz grupy, to zajrzyj na 👉🏻 FB

Ulotka PMR 446Mhz Bezpieczeństwo w górach

Klikając w obrazek możesz pobrać ulotkę promującą łączność w górach, tym samym zwiększając bezpieczeństwo swoje i turystów.