Ten producent popularny w PL (głównie ze względu na tanie i wymagające licencji radiowej modele Baofeng UV-82, czy UV-5R), oferuje ciekawe krótkofalówki PMR 446Mhz. Poniżej przedstawiam wybrane modele.
BAOFENG BF-T17 ⬅️
Ten model posiada 16 kanałów (w sumie 99), zasilanie akumulatorem i ma port ładowania mikro usb, a to oznacza, że można go ładować każdą ładowarką. Jest niewielki i poręczny. Obsługuje pełen zestaw tonów CTCSS i DCS. Poza tym można go programować na komputerze, nieco podkręcając parametry. Z wad – posiada krótka antenę i mniejszy zasięg w mieście od F22 (przy 0.5W).
BAOFENG BF-F22 ⬅️
Ten model posiada 16 kanałów, zasilanie bateriami 3xAA lub aku i ma port ładowania usb-c, a to oznacza, że można go ładować każdą ładowarką. Obsługuje pełen zestaw tonów CTCSS i DCS Jest odporny na zachlapanie. Ma całkiem sporą antenę. Zaleta to niska cena na Ali.
BAOFENG BF-F25 ⬅️
Ten model jest identyczny funkcjonalnie jak F22 tylko w inne obudowie.
BAOFENG BF-T18
Model posiada podwójny PTT, 16 kanałów + tony 50 CTCSS/105 DCS, zasilanie dedykowanym akumulatorem i ma port ładowania usb-c, a to oznacza, że można go ładować każdą ładowarką. Jest odporny na zachlapanie.
BAOFENG BF-T6 Panda (zakazany przez UKE)
To model bardziej dla dzieci. Mały, prosty. Ma 8 kanałów (choć nie wykluczone, że da się zaprogramować na 16) oraz 38 tonów CTCSS, zasilanie dedykowanym akumulatorem. Zaletą jest cena.
BAOFENG BF-T1
Ten model posiada wyświetlacz z częstotliwością i nr 16 kanałów + tony 50 CTCSS/105 DCS, zasilanie dedykowanym akumulatorem. Można go zaprogramować w Chirp na 16, lub wielokrotność, kanałów. Ma dedykowany przycisk SOS.
BAOFENG BF-88ST Pro
To model „pro”, ma 16 kanałów + tony 50 CTCSS/105 DCS, alarmy, nasłuch dwóch kanałów, dedykowany akumulator, ładowanie w podstawce, ale z USB czyli każdej ładowarki od telefonu. Niewątpliwa zaleta to okazała antena.
BAOFENG BF-T12
Ten model ma 16 kanałów z możliwością ich zwielokrotnienia aż do 99 za pomocą dedykowanego oprogramowania, squelch, tony 50 CTCSS/105 DCS, akumulator dedykowany, ładowanie usb, okazała antena.
Wada – malutki wyświetlacz.
⚠️UWAGA – z racji tego, że radiotelefony marki Baofeng nie zawsze są produkowane ze standardami UE lub polskimi, warto zapoznać się z wykazem Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) czy urządzenie nie figuruje na liście urządzeń zakazanych.
➡️Link do listy: https://bip.uke.gov.pl/lista-produktow-niezgodnych-z-wymaganiami/
Na ww. stronie jest wyszukiwarka, jest też wykaz lat poprzednich w aktuszach xlsx.
Ciekawostka – UKE kontroluje siewców radiowych – warto poczytać bloga UKE, był nawet przypadek fotela dentystycznego, który emitował sygnał blokujący auta w okolicy 😀
Pytania? Zapraszam na rozwijającą się grupę 👉🏻 FB