Co to jest PMR? Co oznacza ten skrót?

PMR to skrót od Private Mobile Radio lub Profesional Mobile Radio, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Administracji I Cyfryzacji, oznacza: PMR (Professional Mobile Radio / Private Mobile Radio) – radiotelefon sieci dyspozytorskiej.
Ponieważ PMRki w standardzie częstotliwości 446MHz nie mogą działać w takiej sieci, w nomenklaturze unijnej i polskiej funkcjonuje skrót PMR446, oznaczający dokładnie standard urządzeń w częstotliwości 446MHz, które nie wymagają pozwolenia radiowego.

Czy jest jakaś grupa/forum, gdzie można pogadać i zadać pytanie?

Tak. jest wiele. Ja zapraszam na grupę FB > KLIK <

Czym charakteryzuje się krótkofalówka PMR 446Mhz?

Krótkofalówka PMR446 charakteryzuje się monolityczną budową, jej antena musi być na stałe zintegrowana, nie można jej wymieniać i nie może być dłuższa niż 20cm, a emitowana moc nie może przekroczyć 500mW.

Czy krótkofalówka to to samo co walkie talkie?

Tak. Krótkofalówka, walkie takie, radiotelefon – w przypadku PMR 446MHz oznacza to samo.

PMR 446 jaka to częstotliwość?

PMR 446 to częstotliwość mieszcząca się w zakresie od 446.000000 MHz do 446,200000 MHz.

Czy PMR 446 dzieli się na kanały?

Tak, PMR 446 jest podzielone na 16 kanałów analogowych, które są zaimplementowane w standardowych PMRkach i 32 kanały cyfrowe dPMR. Na stronie głównej jest tabela częstotliwości PMR 446 i dPMR 446

Czym różnią się kanały analogowe od cyfrowych?

Kanały analogowe różnią się od cyfrowych odstępem międzykanałowym, który wynosi 12,5 kHz (dla kanałów analogowych) i 6,25 kHz (dla kanałów cyfrowych).

Czy mogę używać PMR446?

TAK.
PMR 446Mhz to pasmo udostępnione w PL i EU do użytkowania bez licencyjnego (podobnie jak CB radio), czyli dla wszystkich.
Niestety wykorzystują to firmy, które zamiast wykupić sobie częstotliwość, wykorzystują darmowe użytkowanie pasma 446, np budowlańcy, szkoły, czy escaperoomy.

Czy Baofeng UV-5R 5W działa na PMR446?

TAK i NIE.
Tak – ponieważ można zaprogramować w Baofengu częstotliwości PMR 446MHz i można je nasłuchiwać.
Nie – ponieważ ponieważ używanie (nadawanie) Baofenga UV-5R 5W na tych częstotliwościach jest nielegalne – posiada on moc powyżej 0,5W i nie ma zintegrowanej anteny. Oczywiście chodzi o wersję krótkofalarską, a nie o krótkofalówki PMR 446 Baofenga, bo takie też produkuje (np. Baofeng BF-T388).

Jaka krótkofalówka PMR446 jest najlepsza?

Każda jest dobra, a w zależności jakie funkcje dodatkowe oferuje, różni się ceną.
Najlepiej wybrać taką, która ma jak najdłuższą antenę.
Z pozostałych funkcji warto mieć możliwość użycia tonów CTCSS/DCS, squelch, dual watch.

Czy można się połączyć miedzy krótkofalówkami PMR analogową i cyfrową?

Nie, ponieważ kanały PMR 446 i dPMR mają inną częstotliwość.

Czy PMR446 można łączyć się z przekaźnikami lub bramkami?

Nie. Aktualnie przepisy zezwalają tylko i wyłącznie na połączenia PMR446Mhz radiotelefon-radiotelefon.
Nie można ich używać, adaptować, podłączać, czy jak zwał to zwał, jako bramkę internetowa, a tym bardziej przekaźnik, ponieważ jest to tylko dozwolone dla urządzeń na częstotliwościach krótkofalarskich, a korzystanie wymaga pozwolenia radiowego.
Jak pokazuje praktyka, wielu użytkowników PMR446 ma jednak parcie na szkło i buduje bramki internetowe, ryzykując sankcje.

Sama idea bramek internetowych dla PMR446 jest moim zdaniem ok., ponieważ nie zakłóca samej łączności 0,5W, natomiast póki co niestety brak jest podstawy prawnej do ich legalnego działania. Regulują to przepisy unijne i krajowe.

Czy w krótkofalówce PMR446Mhz można zwiększyć moc?

Nie, nie można. Dozwolona moc wyjściowa to 0,5W.
Niektóre radiotelefony oferują taką opcję, ale używanie radiotelefonu PMR 446 o mocy pow. 0,5W jest nielegalne.

Czy i jak krótkofalówce PMR446Mhz można zwiększyć zasięg?

Można. Najprościej – trzeba znaleźć wzniesienie, bo PMRki lubią „widzieć” swoje anteny.
Można też zastosować przystawki do anteny zwane Czeska Tubą, które powodują zwiększenie zasięgu walkie-talkie bez ingerencji w budowę radiotelefonu.

Co to są tony CTCSS DCS?

Tony CTCSS/DCS zwane też kodami, pod kanałami czy subtonami, to niesłyszalny dla rozmówcy dźwięk mający za zadanie otwarcie blokady squelch u rozmówcy. Sprzyja rozmowie dodając odrobinę prywatności, ale uwaga! nie wyłącza możliwości podsłuchania rozmowy.

Jak działają tony CTCSS/DCS?

Jeśli mamy krótkofalówkę „A” pracującą na kanale nr 2 i ma ona ustawiony ton nr 1 CTCSS, to oznacza, że krótkofalówka ta nie słyszy nikogo na kanale nr 2, prócz innej krótkofalówki, która też ma ustawiony ton nr 1.
UWGA! powyższa sytuacja nie oznacza, że nikt inny rozmowy nie słyszy, ponieważ ton CTCSS/DCS to tylko swoista blokada szumów i jednocześnie „kluczyk” do tej blokady.
Jeśli krótkofalówka „A” pracującą na kanale nr 2 i ustawionym tonem nr 1 CTCSS będzie nadawać, to usłyszy ją również krótkofalówka pracująca na kanale nr 2 bez ustawionego tonu (ale nie odwrotnie).
Dodatkowo, można w niektórych radiotelefonach ustawić różny ton dla nadawania i dla obierania, co może utrudnić innym słuchającym na tym samym kanale usłyszenie „drugiej połowy” korespondencji.

Jak ustrzec się przed podsłuchiwaniem rozmowy PMR446?

Trzeba używać szyfrowania. Nie wiem czy są takie radiotelefony PMR446 na runku (na pewno są na rynku licencjonowanym i są baardzo drogie).
Dość skutecznym rozwiązaniem jest używanie funkcji „scrambler”, którą posiadają niektóre krótkofalówki (np. Midland g13). Skutek jest taki, że inni słuchacze tego samego kanału słyszą bełkot. Dodatkowo, można parametry funkcji scrambler dopasować programowo.

Czy kanały PMR 446MHz są jakoś podzielone?

Tak, lecz podział jest umowny. To oznacza, że nie ma żadnych sankcji za nieprzestrzeganie tego podziału.
Watro jednak stosować się i np. używać kanału nr 3 ton 14 (3.14) jako kanału ratunkowego w górach i informować się na bieżąco o niebezpieczeństwach na szlaku czy niekorzystnych warunkach pogodowych;
albo kanału 8 ton 8 jako kanału wywoławczego ogólnopolskiego, a kanału 8 bez tonów jako kanału wywoławczego samochodowego (jak 19 w CB).
Grupy lokalne np. mają umówione swoje kanały wywoławcze.
Zachęcam do zapoznania się z ta rozpiską