Czeska Tuba, co to jest i jak działa?

Czeska Tuba to taka jedyna legalna przedłużka do anteny krótkofalówki PMR 446 MHz, która nie ingeruje w układ antenowy PMR. Działa na zasadzie wzmocnienia interferencji i odbioru (czy jakoś tak) – jak to jest dokładnie, nie wiem. Kiedyś w sieci była dostępna czeska strona z wyliczeniami jak to dokładnie działa, ale niestety nie już nie funkcjonuje.
Czeska Tuba nie jest 100% panaceum na słaby zasięg, bo jej działanie zależy od wielu czynników, tak jak łączności przy pomocy radiotelefonów 0,5W PMR 446 MHz, na szczęście w większości przypadków działa 🙂

Czeska Tuba – jak zrobić samemu?

Przedłużka składa się z aluminiowej rurki o średnicy 12mm lub 10mm i długości 31cm. Aby móc korzystać, należy przymocować rurkę jak najbliżej anteny. Do modelu Motorola T62, T82 (pasuje również do Baofenga F22) są dostępne projekty na drukarkę 3D.

Czeska Tuba PMR 446MHz krótkofalówka Motorola T82 Radiotelefon Baofeng F22 walkie talkie

Rurkę można kupić np. TUTAJ, zaślepki np. TUTAJ, a STĄD można pobrać projekt na drukarkę 3D.
Rurkę należy przyciąć mniej więcej na 311-312mm, następnie wyrównać pilnikiem końce, zeszlifować ranty, zaślepić, doszlifować zaślepki. Po umyciu rurki, (najlepiej płynem do mycia naczyń) osadzić w wydrukowanej nasadce. I to tyle.

Po złożeniu wszystkiego do kupy, wygląda to jak na obrazku poniżej.

A tymczasem……..Jeśli masz pytania i szukasz grupy, to zajrzyj na 👉🏻 FB.