Mam sporo zapytań o kanał drogowy PMR, więc postanowiłem skrobnąć kilka słów na ten temat.

Czym jest kanał drogowy PMR?

Kanał drogowy PMR to nic innego jak umówiona częstotliwość do wywoływania rozmów drogowych w bez licencyjnym analogowym paśmie PMR 446 MHz, na tej samej zasadzie jak kanał 19 CB.

W Polsce umownie jest przyjęte, że jest to kanał nr 8 bez tonów. Kanał drogowy do ogólnego wywołania, ma nr 8 i częstotliwość 446,09375 MHz.

Jak używać kanał drogowy PMR 446MHz kanał nr 8?

Kanał drogowy PMR 446 ogólno wywoławczy, używa się jak kanał 19 CB, czyli wywołuje się innego kierowcę.
Warto pamiętać, by kanał stosować tylko do wywołania czy udzielania zwięzłych informacji, a na pogaduchy przenieść się na inny kanał.
Ponieważ radiotelefony PMR446 dysponują niską mocą 500mW, czytelność rozmowy to kilkaset metrów, w porywach do 1-2km w trasie. Dużo zależy też od ukształtowania terenu i kierunku znajdowania się względem siebie rozmówców, z uwagi na budowę kabiny, która jak puszka, skutecznie tłumi zasięg.

Czasami robotnicy kierujący ruchem wahadłowym przy okazji robót drogowych używają PMR 446. Wówczas można włączyć skanowanie w swoim radiotelefonie i ustalić na jakim kanale rozmawiają. Nie należy przeszkadzać, ale pewnie można się krótko o coś zapytać.

PMR 446 Kanał drogowy nr 8

Inna definicja (pojęcie) kanału drogowego PMR 446

Jak inaczej można rozumieć kanał drogowy PMR 446? Dla budowlańców może to być kanał nr 1 lub nr 2, na których najczęściej funkcjonują budowy, a zatem również porozumiewają się kierowcy ciężarówek, betoniarek, etc. Dla piratów nasłuchowych z Baofengami, może to być kanał, na którym może rozmawia drogówka – choć to taka fantazja, bo korespondencja Policji jest od dawna szyfrowana.

I to tyle jeśli chodzi o kanał drogowy PMR446.

Jeśli masz pytania i szukasz grupy, to zajrzyj na 👉🏻 FB.