Czy radiotelefon PMR 446 MHz może być używany przez Rolnika?

Oczywiście. Rolnicy pracujący w gospodarstwie, w oddaleniu od budynku, mogą nawiązywać łączność między sobą czy miedzy członkami rodziny na podwórku za pomocą krótkofalówek PMR 446 MHz.
Sposób łączności radiowej za pomocą walkie talkie jest bardzo wygodny, nie wymaga znajomości skomplikowanych procedur krótkofalarskich, ani nie ogranicza gabarytami jak radio CB.

Krótkofalówka PMR 446 Mhz dla Rolnika
Przykład krótkofalówki – radiotelefon Midland G13

Jaka krótkofalówka PMR 446Mhz sprawdzi się najlepiej w pracy?

Tam gdzie są duże i puste przestrzenie jak w przypadku pracy na roli, najlepiej sprawdzą się radiotelefony PMR 446 MHz np. marki Motorola model T62 czy T82, lub np. marki Midland XT70 pro, XT50 pro czy G9 pro, albo G10. Są to ręczne krótkofalówki, o dobrych parametrach, które można zakupić w „wielosztukach”, wówczas wszystkie walkie talkie są skonfigurowane tak samo. Istotnym elementem wpływającym na zasięg, jest „widzenie się anten”, dlatego lepsza łączność będzie między krótkofalówkami, które znajdują się wyżej niż wszystko inne. W sumie to nie musza być krótkofalówki a tylko ich anteny. Niestety prawo w przypadku PMR 446MHz zabrania dezintegracji radiotelefonu i anteny. Jest jednak jeden model, który jest leganie dopuszczony do użytkowania, a w sprytny sposób rozwiązujący ten problem. Jedynym jego minusem jest sposób montażu, ponieważ to krótkofalówka co prawda mała, ale do zastosowania w pojazdach. Dzięki antenie zintegrowanej, ale umieszczonej na kablu, można radiotelefon zamontować w kabinie np. ciągnika czy auta, a antenę przyczepić na dachu. Krótkofalówka ta nadaje się również jako radio bazowe, gdzie antenę można wystawić za okno gdzieś wyżej na odległość zastosowanego w niej kabla. Kanały można programować z kabla. Ten radiotelefon to Midland GB1-R Mobil.

Podane przykładowo wyżej radiotelefony, to urządzenia markowe, ale na rynku jest też sporo tańszych chińskich marek. Jedną z nich jest Retevis, który ma swoje przedstawicielstwo w UE. Z radiotelefonów tej marki dobrze sprawdzą się „ręczniaki” jak np. Retevis RB627B, czy RT617 i podobne. Wszystkie je można programować z kabla.

Krótkofalówka PMR 446 Mhz dla Rolnika

Tutaj krótkie wideo z odsłuchu.

I to chyba tyle w temacie rolnik i radiotelefon PMR 446MHz. Jeśli się coś pojawi, to temat będzie aktualizowany.
Jeśli masz pytania i szukasz grupy, to zajrzyj na 👉🏻 FB.