Porównanie tonów (inaczej kodów, subkodów, subtonów) CTCSS i DCS

od różnych producentów, w odniesieniu numeracji tonu i jego częstotliwości.

Od jakiegoś czasu czytam, że niektórzy użytkownicy krótkofalówek PMR 446MHz nie mogą przypasować numerów tonów CTCSS (Continuous Tone Coded Squelch System) oraz tonów DCS (Digital Coded Squelch) do częstotliwości między radiotelefonami PMR446 różnych producentów. Utrudnienie zapewne bierze się z tego, ponieważ radiotelefony PMR 446Mhz zwykle wyświetlają tylko nr tonu, ale nie pokazują jaka częstotliwość się za nim kryje.

Poniżej zamieszczam zestawienie tonów CTCSS i DCS w formie tabeli, porównujące kolejny numer i częstotliwość.

Tabelę można pobrać w formacie PDF – TUTAJ

Tabela z tonami (kody, subkody, subtony) dla krótkofalówki Motorola T82Extreme
– jest dostępna we wpisie ➡️ TUTAJ ⬅️

Tabela z tonami (kody, subkody, subtony) dla krótkofalówki Baofeng F22
– jest dostępna ➡️ TUTAJ ⬅️

Dane uzyskałem od producentów,
przy czym suportowi Motoroli (EU/PL) nie sprawiło to żadnego problemu (BRAWO!).

Midland (PL i UE) się nie popisał, nie odpowiadał na zadane pytania jakby nie wiedział o co chodzi. Odniosłem wrażenie, że nie posiadają zestawień dla PMR 446MHz (odsyłali mnie do zestawień na obcych stronach www) albo wiedzy ogólnej na ten temat (zarówno w PL jak i centrala EU), zupełnie jak by im nie zależało i mieli to głęboko, bo na jakąkolwiek odpowiedź ( od PL) czekałem kilka tygodni! lub kilka dni (od EU). Za drugim razem centrala EU Midlanda przysłała mi ogólnodostępne zestawienia tabel z internetu, nawet nie mieli swoich. Na dobrą sprawę nie doczekałem się odpowiedzi odnośnie CTCSS/DCS. Zestawienia, które są w tabeli a dotyczą Midlanda G13, spisałem ręcznie z oprogramowania.

Jeśli uda mi się ustalić jakie tony CTCSS/DCS są zainstalowane w Midlandzie TX70pro, opiszę to i uzupełnię tabelę o to zestawienia – zaglądajcie do tego wpisu.

Baofeng też sprawia wrażenie, że nie wie co sprzedaje (centrala w Chinach), odpowiedzi na zadane pytania nie doczekałem się.

Retevis odpowiedział po weekendzie (czyli czekałem 3 dni), ale nie odpowiedział na wszystkie pytania, dostałem tylko jedną tabelę dla modelu Retevis RB667 i jedno zdanie, z którego wynika, że nie we wszystkich PMRkach jest tak samo.

Ustalając numerację i częstotliwość tonów w Midlandzie, spotkałem się z zapisem, gdzie na końcu tonu DCS była litera „N” lub litera „I” (Midland G13). Okazało się, że są to dwie wersje tego samego tonu. N oznacza NORMAL, a I oznacza INVERTED. Możliwe, że to oznaczenie „inverted” oznacza ton nadawany odwrotnie. W sumie sprytne.
Szkoda, że Midland nie chciał rozwinąć odpowiedzi na moje pytanie „jak to działa”, a napisał tylko co oznacza.
Tony oznaczone jako „I” występują również w Retevisie, w różnym zakresie.

Wnioski wynikające z tabeli tonów CTCSS/DCS dla PMR 446MHz

Wnioski są w sumie dwa, dobry i zły.

Zły, bo producenci stosują własne standardy. Nie ma wspólnego standardu, gdzie nr 27 tonu CTCSS czy DCS np. w Motoroli będzie równy takiemu tonowi nr 27 np. w Retevisie. Niespójność standardów może mieć odzwierciedlenie w bezpieczeństwie np. w górach, gdy ktoś chce szybko ustawić ton (zauważyli to dawno południowi sąsiedzi https://www.pmr11.sk/pmr-frekvencie ).
Dobry, bo, użytkownicy bardziej zaawansowanych radiotelefonów mogą stosować tony odwrócone i wybierać takie, których nie mają krótkofalówki standardowe, a co za tym idzie, maja większą szansę na zachowanie prywatności rozmowy (choć oczywiście 100% prywatności tony nie zapewnią; prywatność zapewnia tylko szyfrowanie).

Jak sobie poradzić z różnicami numeracji tonów CTCSS i DCS?

No cóż, jeśli się ma tylko krótkofalówki, to pozostaje metoda prób i błędów. Niektóre walkie talkie PMR 446Mhz mają dedykowana funkcję do odczytywania tonów (np. Motorola T82/62 czy Baofeng F22). Ja pomagam sobie „czytnikiem/miernikiem” McBasel SF-103, który odczytuje częstotliwości i tony.

Co to jest ton (subton, kod, subkod) CTCSS lub DCS?

Opisałem to tutaj.

Jeśli masz pytania i szukasz grupy, to zajrzyj na 👉🏻 FB

2 komentarze

  1. Pingback:Krótkofalówka Baofeng F22 PMR 446MHz | PMR DX 446Mhz 500mW

  2. Pingback:MOTOROLA T82 EXTREME | PMR DX 446Mhz 500mW

Możliwość komentowania została wyłączona.